Loading...
Ніхто не стане заперечувати, що помірні сонячні ванни можуть бути приємними та розслаблюючими. Однак важливо пам'ятати про баланс. Надмірне перебування на сонці призводить до негативних наслідків - від почервоніння, печіння та болю одразу після інсоляції до серйозних змін у майбутньому, таких як передчасне старіння шкіри та навіть ще небезпечніші ускладнення. Однак багато хто забуває про ці ризики...
У цій статті ми ще раз нагадаємо про небезпеку сонячних опіків і розберемо ключові питання: що таке фотостаріння, як його запобігти, які методи допомагають зменшити його прояви і як правильно захищати шкіру від ультрафіолетових променів.
Старіння шкіри включає внутрішні та зовнішні процеси. Зміни, що відбуваються внаслідок генетичних умов (внутрішнє, хронологічне старіння), накладаються на симптоми старіння, стимульовані умовами навколишнього середовища (зовнішнє старіння). Ми вже розглядали глікостаріння в статті "Глікостаріння: цукор vs краса". Тепер давайте розглянемо фотостаріння під впливом випромінювання сонця. Для початку, як зазвичай, трохи теорії для найдопитливіших.
Сонячне світло - це електромагнітні хвилі, що доносяться до Землі і виходять від Сонця. Якщо не заглиблюватися у фізику, саме світло складається з ультрафіолетових коротких хвиль (280-400 нм), звичного для нас видимого світла середніх хвиль (400-700 нм) і з довгих, інфрачервоних хвиль (700 нм - 1мм). Основна відмінність між ними полягає в їхній здатності проникати крізь тканини і матеріали, а також впливати на них.
Ультрафіолетове світло (УФ) - найнебезпечніший вид сонячного випромінювання для людини. Воно не може проникати так глибоко, як інші складові світла, але може завдавати сильної шкоди поверхневим шарам шкіри людини. Це проявляється як у сонячних опіках, прискоренні старіння шкіри та алергічних реакціях, так і в більш серйозних проявах, як, наприклад, рак шкіри та меланома.
УФ-випромінювання, своєю чергою, ділять на піддіапазони по довжині хвилі (λ):
UVC-випромінювання, на відміну від UVA і UVB-випромінювання, майже повністю поглинається озоновим шаром. UVA і UVB-промені досягають землі в достатніх кількостях, щоб пошкодити структури шкіри.
Короткі UVB-промені вражають лише верхні шари шкіри. Найбільшу небезпеку вони становлять у період активного сонячного випромінювання – з 10 ранку до 16-ї.
UVA-промені, відповідальні за засмагу, проникають значно глибше та завдають шкоди колагеновим та еластиновим волокнам. Промені спектра A проходять крізь хмари, тому стерегтися їх варто в будь-яку погоду. Не вдасться сховатись від UVA і за склом: якщо ви їздите на автівці чи працюєте біля вікна, вам також необхідний захист.
На видимій частині спектра зупинятися не будемо, але скажемо кілька слів про інфрачервоне випромінювання.
Інфрачервоне (ІЧ) світло. З усіх перерахованих воно може найглибше проникати в тіло людини, досягаючи кісток та інших глибинних тканин і впливаючи навіть на внутрішні процеси в організмі. Однак, на відміну від ультрафіолетового світла, інфрачервоне світло не викликає такого сильного виділення вільних радикалів і не завдає великої шкоди людині. Воно викликає нагрівання і дає змогу людині його "відчути". Це відбувається через те, що довгі хвилі можуть легше поєднуватися в коливаннях із молекулами речовин і в рази ефективніше передавати енергію. Таким чином, глибокі тканини розігріваються. Потім тепло передається глибше за допомогою теплопровідності, і можуть виникнути патологічні зміни, такі як опіки шкіри і роговиці. У підшкірну клітковину може проникати до 17% світла, що падає на шкіру.
Розглянемо механізм шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання. УФ-випромінювання впливає на організм як на клітинному рівні, змінюючи клітинний метаболізм, так і на молекулярному, збільшуючи кількість вільних радикалів (окислювальний стрес). Розглянемо вплив цих процесів детальніше.
УФ-випромінювання може проникати в шкіру і взаємодіяти з клітинами шкіри, як фібробластами, так і кератиноцитами.
Фібробласти - клітини сполучної тканини організму, що синтезують позаклітинний матрикс і колаген. Фібробласти секретують попередники білків колагену й еластину, а також мукополісахариди. Фібробласти розташовуються в середньому шарі шкіри людини - у дермі.
Кератиноцити - основні клітини епідермісу шкіри людини (становлять приблизно 90 % усіх клітин епідермісу).
Клітини, що змінюються під впливом УФ випромінювання, секретують низку чинників, як-от цитокіни, хемокіни, фактори росту і матриксні металопротеїнази (ММП), що відомо як секреторний фенотип, пов'язаний зі старінням. Він чинить таку дію:
маючи мутогенну дію, пошкоджує ДНК, а пошкодження ДНК є одним із найсерйозніших наслідків надмірного впливу УФ-випромінювання на шкіру та відіграє важливу роль в індукції фотоканцерогенезу (підвищує ймовірність злоякісних утворень шкіри), а також безпосередньо бере участь у фотостарінні.
збільшує експресію ММП (матриксних металопротеїназ). Нині описано > 20 ферментів, що входять до складу сімейства ММП. На підставі первинної структури, субстратної специфічності та клітинної локалізації їх поділяють, як правило, на 5 основних підродин: колагенази (К), желатинази (Ж), стромелізини (С), матрилізини та мембранно-зв'язані ММП (МС-ММП). Результати досліджень показали більш ніж 4-кратне збільшення експресії колагенази в мРНК кератиноцитів, спричинене обробкою клітин УФ-В-випромінюванням.
Пошкодження ферментних систем та інгібуючих чинників призводить не тільки до підвищення концентрації колагенази і желатинази (збільшується їхній синтез), а також і до підвищення їхньої активності (через ушкодження інгібуючих чинників). Колагеназа і желатиназа відповідають за деградацію білків позаклітинного матриксу (ВКМ), таких як колаген, фібронектин, еластин і протеоглікани. Це призводить до зміщення рівноваги між процесами синтезу колагену й еластину (фібробластами) та їх руйнування (колагеназа, желатиназа). У результаті, процеси руйнування колагену переважають над процесами синтезу, що призводить до зменшення запасів колагену й еластину в поверхневих шарах дерми. Такі зміни ведуть до зниження товщини і щільності дерми, що є фактором ризику появи нових і поглиблення вже наявних зморшок, провисання шкіри.
Одним з основних ефектів УФ-випромінювання на молекули шкіри (наприклад, уроканінову кислоту, нікотинамідаденіндинуклеотид (НАДН) або меланін) є сенсибілізація до утворення активних форм кисню (АФК) з поглиненої енергії. АФК (наприклад, синглетний кисень, перекис водню, пероксид) здатні реагувати та пошкоджувати більшість молекул на своєму шляху, таких як ліпідні мембрани клітин, білки або ДНК.
Усе це, природно, негативно відбивається на зовнішності. Зовнішніми проявами фотостаріння є:
Фотостаріння шкіри обличчя. Фото однояйцевих близнюків (ідентичний генотип), зліва - мешканка міста (менше контактує з сонячними променями), праворуч - мешканка сільської місцевості (більше часу проводить на відкритому сонці).
Вплив ультрафіолету на шкіру має накопичувальний характер. Як ми вже знаэмо, серед довготермінових наслідків – ризик розвитку меланоми та передчасне старіння шкіри.
Світла шкіра (перший і другий фототип за шкалою Фітцпатріка) найбільш схильна до сонячних опіків, проте людям із темнішим відтінком також не варто ігнорувати фотозахист. Навіть якщо шкіра не червоніє на сонці, вона все одно може зазнавати глибоких ушкоджень.
Щоб уникнути сонячних опіків і передчасного старіння шкіри, захищатися від ультрафіолету потрібно всім. Особливо важливо дотримуватися фотозахисту людям із певними дерматологічними станами, такими як псоріаз, акне, гіперпігментація, розацеа, а також тим, хто має післяопераційні шрами або велику кількість родимок (невусів).
Ультрафіолетове випромінювання особливо небезпечне після косметичних процедур і догляду за шкірою з використанням AHA-, BHA- та PHA-кислот, ретинолу та його похідних. Також слід уникати перебування на сонці під час прийому препаратів-фотосенсибілізаторів, оскільки в таких умовах шкіра стає більш чутливою до UV-променів і ризик пошкодження значно зростає.
SPF (Sun Protection Factor) — це коефіцієнт захисту від сонця, який показує, наскільки ефективно сонцезахисний засіб захищає шкіру від ультрафіолетового випромінювання типу B (UVB).
SPF визначає, скільки часу можна перебувати на сонці без ризику отримати сонячний опік порівняно з незахищеною шкірою.
Наприклад:
Це означає, що, якщо без крему ви згораєте за 10 хвилин, то з SPF 30 цей час збільшується в 30 разів (тобто до 300 хвилин). Але це умовний показник, оскільки захист зменшується через піт, воду та дотики.
Важливі моменти:
Засіб, який захищає лише від променів B-спектра, може запобігти сонячному опіку, але не вбереже шкіру від передчасного старіння. SPF не захищає від UVA-променів, які викликають фотостаріння та можуть сприяти розвитку раку шкіри. Для захисту від UVA слід шукати маркування "Broad Spectrum" або "UVA/UVB Protection".
Майте на увазі, що індекси SPF не сумуються. Тобто якщо ви нанесли сонцезахисний флюїд із SPF 30 і тональний крем із SPF 20, загальний захист буде дорівнювати 30, а не 50.
Засоби, що оберігають шкіру від UVA- та UVB-променів, називають захистом широкого спектру.
Як розпізнати такий засіб:
Якщо дотримуватися цих заходів, можна значно сповільнити фотостаріння і зберегти шкіру здоровою та молодою.
Вибір процедури залежить від ступеня фотостаріння, віку та стану шкіри. Краще проконсультуватися з косметологом для підбору індивідуальної програми.
Студія краси "HEALTH & BEAUTY" 18.02.2025
© 2024 Всі права захищені Політика конфіденційності