Loading...

Блог "Здоров'я та краса"


 

Глікостаріння: цукор vs краса

Чи знаєте Ви, що є певні вади шкіри (втрата тонусу, в’ялість, мімічні зморшки, прищі, акне та інше), які фахівці в комплексі називають "цукровим обличчям"? Чому вони виникають? Давайте розбиратись разом.

У цій статті ми розглянемо вплив цукру на здоров’я і красу вашої шкіри, та стан організму в цілому, а, також, методи зменшення цього впливу.

 

 

Трішки теорії: глікація.

Цукор в організмі викликає процес глікації. Глікація, глікування, або неферментативне глікозилювання, є реакцією між відновлюючими вуглеводами (глюкоза, фруктоза та ін.) та вільними аміногрупами білків, ліпідів та нуклеїнових кислот живого організму, що протікає без участі ферментів.

Глікування відбувається у кілька етапів. Спочатку між відновлюючою (відкритою) формою цукру та аміногрупою іншої молекули в ході оборотної реакції утворюється основа Шиффа. Це з'єднання в результаті оборотної ізомеризації перетворюється на більш стійкий продукт Амадорі, або фруктозамін. Основи Шиффа та продукти Амадорі відносять до ранніх продуктів глікування.

Кількість модифікованих таким чином білків організму (наприклад, гемоглобіну крові) пропорційно концентрації глюкози або іншого відновлюючого цукру в навколишньому середовищі: кількість модифікованих білків збільшується при підвищенні рівня глюкози в крові та зменшується при його зниженні.

Продукти Амадорі, однак, можуть зазнавати серії повільних незворотних перебудов з утворенням так званих пізніх або кінцевих продуктів глікування.

Кінцеві продукти глікування (часто називаються абревіатурою AGE від англ. Advanced glycation end-products) - це білки або ліпіди, до яких приєднались рештки вуглеводів. Вони є одним з факторів старіння та розвитку або ускладнення багатьох дегенеративних захворювань, таких як діабет, атеросклероз, хронічна хвороба нирок та хвороба Альцгеймера.

Кількість білків, модифікованих AGE-продуктами, не зменшується при зниженні рівня глюкози і зростає з часом. Серед цих сполук є відносно нешкідливі, а є дуже токсичні. Для кінцевих токсичних продуктів глікації навіть є назва - глікотоксини. Вони сповільнюють обмінні процеси, активують окислювальний стрес та запалення.

Більше того, деякі з AGE-продуктів можуть формувати ковалентні зв'язки (зшивки) з аміногрупами інших білкових молекул.

В першу чергу вражаються, тобто глікуються, довгоживучі білки: гемоглобіни, альбуміни, колаген, кристалини, ліпопротеїди низької щільності, що має негативні наслідки. Наприклад, глікування білків мембрани еритроциту робить її менш еластичною, жорсткішою, внаслідок чого погіршується кровопостачання тканин. Прикріплення AGE-продуктів до колагену в суглобах сприяє виникненню остеоартриту. Вплив на кровоносні судини робить їх нееластичними, що підвищує ризик серцево-судинних захворювань. А через глікування кристаллінів мутніє кришталик ока, в наслідок чого розвивається катаракта. Очевидно, що від інтенсивності глікації залежить стан всього організму. Вона впливає на м'язи, судини, кишківник і навіть на головний мозок.

 

Добре, а до чого тут шкіра?

Одним з основних білків шкіри, а також сухожиль, зв'язок та кісток є колаген. Він становить 20-30 % від маси всього тіла. І саме зміни, що відбуваються з ним, відповідальні за появу зморшок, зниження еластичності та пружності шкіри - так зване глікостаріння.

Глікація колагену шкіри производить до:

  • підвищеної пігментації;
  • тьмяного і нерівномірного тону шкіри;
  • втрати тонусу, в'ялості тканин;
  • вікових плям;
  • утворення сітки розширених судин, що проглядають крізь шкіру
  • зморщок

По суті, глікація впливає на всі органи та системи тіла, але її вплив на шкіру - найбільш помітний.

Крім глікації, надмірне вживання цукру порушує баланс мікрофлори шкіри, створюючи сприятливі умови для розмноження шкідливих бактерій. Це може призводити до появи дерматитів і висипань, особливо у людей, схильних до передчасного старіння.

 

Також, цукор може негативно впливати на гормональний баланс, що в свою чергу може погіршувати стан шкіри. Коливання рівня інсуліну сприяють надмірному виробленню шкірного сала, що може провокувати появу висипань і інших проблем зі шкірою.

 

Як боротись з глікостарінням?

У найкращих традиціях превентивної медицини – комплексно. Протидії глікації сприятимуть зміни харчової поведінки, фізична активність, використання косметичних та біологічно-активних препаратів.

 

Харчування

Розглянемо кілька основних пунктів у харчуванні, що сприяють уповільненню накопичення кінцевих продуктів глікації.

Прості вуглеводи. Перш за все треба скоротити споживання простих вуглеводів, що здатні швидко підвищувати рівень глюкози в крові. Цукор очевидно присутній у солодощах, таких як печиво, торти, булочки та цукерки, але його часто можна знайти й у менш очевидних продуктах: корисних на вигляд йогуртах, сухих сніданках, молоці та соусах. Наприклад, каші швидкого приготування містять до 17 грамів цукру на 100 грамів, хліб із висівками — близько 4 грамів на 100 грамів, а в середній пляшці йогурту може бути до 4 чайних ложок цукру.

Мюслі, які часто рекламують як «здоровий сніданок», можуть містити стільки цукру, що він складає половину ваги продукту. За калорійністю вони можуть зрівнятися з булочками чи тортами.

У склянці пакетованого соку — від 5 до 7 чайних ложок цукру, у газованих напоях — від 7 до 9. Кетчуп зазвичай містить 15 грамів цукру на 100 грамів, а барбекю-соус — усі 30 грамів.

Сосиски, сардельки та ковбаси також містять не лише трансгенну сою та підсилювачі смаку, такі як глутамат натрію, а й до 20 чайних ложок цукру на 1 кг продукту.

Консервовані овочі, як-от горошок, кукурудза, морква та інші, можуть містити до 10 грамів цукру на 100 грамів продукту.

Тож будьте уважні, завжди читайте етикетки, обирайте натуральні продукти з мінімальною обробкою та намагайтеся уникати продукції масового виробництва.

У продуктах масового виробництва цукор може ховатись під назвами сахароза, мальтоза, глюкоза, лактоза, фруктоза, декстроза, манноза, ізоглюкоза, левулоза та іншими, що закінчуються на "-оза".

Приготування їжї. Звертайте увагу на способи приготування їжі. Під час смаження та інших видів високотемпературної обробки утворюються ті самі кінцеві продукти глікації колагену, тому слід надавати перевагу варінню, запіканню та тушкуванню при низьких температурах, а саме 60-120°С.

 

Корисні продукти. Надавайте перевагу продуктам з великим вмістом клітковини: фруктам, овочам, зелені, горіхам, насінню. Вони стримують глікацію за рахунок вітамінів та антиоксидантів (детальніше читай нижче).

 

Фізична активність.

Дослідження показують позитивний вплив зайнять фізкультурою та спортом на глікемічний контроль та рівень AGE-продуктів в організмі. Так, наприклад, у людей, що тренувались на протязі життя, кількість викликаних глікацією поперечних зв’язків у сухожиллях надколінка виявилась у середньому на 21 % нижчою, ніж у піддослідних, що не тренувались.

Фізичні вправи пригнічують вироблення активних видів кисню та покращують активність антиоксидантних ферментів. Тому слід додати у своє життя помірні навантаження – ходьбу, біг підтюпцем і легкі силові тренування.

Косметологічні препарати.

Косметологічні препарати, які борються з гликацією шкіри, включають креми, що містять антиглікаційні агенти, такі як дієпептид карнозин і α-ліпоєву кислоту. Засоби з пікногенолом у своєму складі, також допомагають захистити шкіру, зберігаючи її еластичність і доглянутість.

Оскільки глікостаріння взаємодіє з фотостарінням і підсилює його, оптимальним рішенням буде використання протисонцевих засобів з ефектом антиглікації. За цим принципом розроблені цілі серії косметики.

Біологічно-активні речовини та вітаміни

В наш час досліджуються ряд речовин, що інгібірують процеси глікації. Серед них різні феноли, полісахариди, терпеноїди, вітаміни груп А, С та Е, піридоксамін, алкалоїди та пептиди. Розглянемо доступні нам на сьогодні.

Вітаміни - це органічні речовини, які необхідні для підтримки нормальної фізіологічної функції людського організму та відіграють важливу роль в обміні речовин. Серед них вітамін С (аскорбінова кислота), вітамін Е (α-токоферол), фенілтіамін та піридоксамін – відмінні антиоксиданти

Вітамін С - водорозчинний вітамін, що широко зустрічається у фруктах та овочах. Він захищає ДНК, білки та ліпіди та зменшує окисні ушкодження. Вітамін С утворює комплекси з білками через іонні зв'язки; таким чином, він може конкурентно пов'язувати білки та захищати їх фізіологічну структуру.

Аскорбінова кислота може конкурувати з глюкозою за зв'язування з білками, знижуючи вироблення AGE-продуктів. Вітамін С також інгібує шлях сорбітолу та знижує вироблення фруктози, високоактивного цукру в глікуванні, у пацієнтів з діабетом.

Вітамін E - жиророзчинний вітамін, що міститься в основному у фруктах, овочах та горіхах. Він має вісім ізоформ, всі з яких мають гарну відновлювальну властивість і діють як важливий антиоксидант. З його восьми ізоформ α-токоферол є найпоширенішою та найактивнішою формою, що зустрічається в природі. Дослідження показали, що вітамін E має хорошу інгібуючу дію на старіння та глікування. Він може протистояти перекисному окисленню ліпідів, запобігати глікуванню гемоглобіну та інгібувати утворення AGE. Крім того, поєднання вітаміну C і вітаміну E надає сильнішу інгібуючу дію на глікування та накопичення AGE, ніж кожен з агентів окремо.

Піридоксамін є членом сімейства вітамінів B6, який має множинну дію, включаючи видалення вільних радикалів та хелатування іонів металів. В даний час він широко використовується в клініці як інгібітор глікування. Піридоксамін має більшу активність і безпечніший за аміногуанідин. Важливо те, що, як похідне від вітаміну з'єднання, воно має мало побічних ефектів та низьку токсичність для людей.

 

Підсумувавши сказане вище можна сказати що головний ворог глікації - це здоровий спосіб життя та критичне ставлення до спокус масового виробництва, якими корпорації стягують з нас свій прибуток.

 

 

Студія краси "HEALTH & BEAUTY"    19.01.2025

 

 

©  2024 Всі права захищені