Loading...
Теорія старіння – це сукупність наукових концепцій, які пояснюють механізми та причини старіння організмів.
Не існує єдиної теорії старіння організму. Думки вчених поділяються. Кожна теорія має свої вагомі аргументи.
Цією публікацією ми починаємо серію статей, в яких детально розглянемо чинники, що впливають на процес старіння шкіри та організму в цілому.
На сьогодні існує декілька теорій, що пояснюють природу старіння. Імовірніше за все на процес старіння впливає комбінація багатьох чинників.
Прихильники теорії генетичного старіння стверджують, що зміни в організмі запрограмовані в нашому генетичному коді, який "вмикає" різні програми у різні періоди життя. Численні дослідження намагаються виявити першопричину, так званий ключовий ген старіння.
Теломери зробили бум у генетичній теорії старіння організму. Інтерес не згасає досі.
Теломерна теорія старіння – одна з найпопулярніших і науково обґрунтованих теорій, яка пояснює процес старіння на рівні клітин. Вона заснована на скороченні теломерів – кінцевих ділянок хромосом, що виконують захисну функцію. Цю гіпотезу висунув російський учений А. М. Оловніков у 1971 році, а у 2009 році було присуджено Нобелівську премію австралійській вченій Елізабет Блекберн.
Теломери – це спеціалізовані повторювані нуклеотидні послідовності ДНК (TTAGGG у людини), які знаходяться на кінцях хромосом. Вони діють як "ковпачки", захищаючи генетичний матеріал від пошкоджень під час поділу клітин.
Більшість клітин організму людини можуть ділитись 52 рази, після чого клітина припиняє своє існування. У науці це отримало назву Межа Хейфліка (Hayflick limit) на прізвище вченого, який відкрив цей феномен у 1961 році. Це відкриття спонукало вчених до більш глибокого вивчення ролі тіломірів.
За подовження теломерів відповідає особливий фермент організму - теломераза. У деяких клітинах організму теломераза активна і забезпечує "вічне" життя клітин. У нормі тіломераза забезпечує безмежне ділення статевих клітин, тому вони не піддаються старінню.
Фермент теломераза здатний відновлювати довжину теломерів, додаючи повторювані послідовності ДНК. Однак:
Вчені активно працюють над способами подовження життя шляхом впливу на теломери. Але наразі препарати, що заявляються як активатори теломерази, не мають офіційного статусу лікарських засобів через відсутність достатньої кількості клінічних досліджень, які б підтвердили їхню ефективність і безпеку.
Чому вони не стали ліками?
Більшість засобів, що позиціонуються як активатори теломерази, належать до категорії біологічно активних добавок (БАДів). Це здебільшого рослинні екстракти, які можуть мати загальнозміцнюючий ефект, але не доведену здатність подовжувати теломери.
Приклади рослинних екстрактів, які рекламують як потенційні активатори теломерази:
Науковці продовжують дослідження, але поки що немає препаратів, офіційно визнаних ефективними для подовження теломерів.
Студія краси "HEALTH & BEAUTY" 10.02.2025
© 2024 Всі права захищені Політика конфіденційності